sobota 3. října 2015

Když padá listí.....

Dnes ráno jsem si řekla, že práce není zajíc a neuteče. Předpověď slibovala krásný, slunečný den a tak jsem vyrazila na procházku za město.

Tento týden při cestě z práce jsem zjistila, že už padají kaštany a tak jsem se na ně vypravila. Na kraji Jihlavy je pekárna, u ní je zahrádkářská kolonie, kterou v posledních letech rozdělila silnice a když půjdete dál kolem zahrádek, tak se dostanete do kaštanové aleje.


Do této aleje jsme chodili na kaštany s rodiči, chodili jsme sem i s našimi kluky. Je už hodně stará. Teď sem každý rok jdeme s mužem a já si dám pár nových kaštanů na mističku společně se žaludy, abych je za rok zase vyměnila za nové. Kaštany, které jsme sbírali s našimi kluky, jsme pak nosili zvířátkům do ZOO.


Samozřejmě jsem nebyla první, kdo se na kaštany vypravil. Potkala jsem maminku se dvěma děvčátky a taky sbíraly kaštany. Vzala jsem s sebou na procházku Nelu, aby viděla, jak je u nás krásný podzim.


Teple jsem ji oblékla, přeci jen foukal silný vítr.


Chtěla hned vědět, co je to pichlavé, zelené a co se v tom skrývá.

Tak jsem jí kaštan vyloupla, moc se jí líbil a na co prý jsou kaštany dobré. Jako děti jsme si z kaštanů dělaly zvířátka, pamatujete?


Že toho alej už hodně pamatuje je vidět i na tomto stromě, původní koruna je pryč, zůstaly spodní větve.


Sem tam je i šípkový keř.
A pod šípkovým keřem je Nela.


Musela si šípky prohlédnout z blízka.


Stromy v aleji jsou krásné a mohutné, ale bohužel i tady jsou napadeny jsou napadeny klíněnkou jírovcovou, která postihuje listy stromů. Jedinou obranou by bylo shrabání listí a jeho likvidace.

Po cestě zpátky jsem si sesbírala krásné barevné listy, které jsme jako děti nosily do školy na hodiny kreslení.

Větvičky šípku do vázičky. Pěkně jsem si popíchala a poškrabala ruce. Ještě, že nosím v kabelce skládací nůžky.Posbírala jsem i celé kaštany a Nela pěkně hudrovala, že jí v tašce píchaly. Musí holka něco vydržet.


Škoda, že kaštany nezůstanou lesklé a scvrknou se.


Ale je to hodná holka, hned se hlásila, že mi je pomůže vyloupat ze slupek.


Tady jsem zkusila jedno zvířátko vyrobit, chtěla bych nějaké udělat až tu bude vnouček.Tohle je Nely a hned si s ním chtěla hrát.

Ještě jsem donesla domů tyhle plody.


Je to hádanka pro vás. Z kterého keře nebo stromu jsou?


Malá nápověda pro vás.

Procházku jsem si užila a odpočinula si od všech starostí. A jakou sobotu jste měli vy?