sobota 22. května 2021

Cestičkami Heulosu

Dnes bych vás chtěla pozvat na krátkou procházku parkem, který má název Heulos. Těm z vás, kteří navštívili jihlavskou ZOO, to možná něco řekne. V údolí Heulosu byl v roce 1957 vybudován  zookoutek, který byl od roku 1982 zařazen  mezi zoologické zahrady. Moje kadeřnice je kousek od ZOO a tak mě napadlo, že bychom si s mužem mohli udělat hezkou procházku. Než mě paní kadeřnice ostříhala, tak si muž došel něco koupit a pak jsme se vydali cestičkami parku, je jich tu bezpočet. Musím se přiznat, že jsme tu dlouho nebyli. 

Pokud by vás zajímala historie parku, tak informace najdete zde: Heulos

A my se půjdeme projít.
Je vidět, že má příroda dostatek vláhy, vše je krásně zelené. Bylo příjemné procházet se pod korunami mohutných stromů. 

V parku je hodně laviček, kde bychom si mohli sednout, ale potřebovaly by jarní očistu. Klikatící se cestou jsme sestoupili na chodník, který vede podél Jihlávky. Za plotem na druhém břehu je ZOO, takže jsem mohli alespoň trochu nahlédnout.

Došli jsme k amfiteátru letního kina. Ten byl otevřen v roce 1951.
Přešli jsme přes lávku a pokračovali parkem na druhé straně. Kudy půjdeme dál? Tudy? 


Ne, tudy. 😉


Na tuhle lavičku bych si netroufla sednout. 


Ještě pohled přes plot na plameňáky a stoupáme dál po cestě do kopce.


Před námi se objevil Hrádek. Začal se stavět na jaře roku 1941. Údajně podle návrhu Adolfa Hitlera. Měla zde být první škola pro Hitlerjungent. Po osvobození v roce 1945 sloužila jako internát SPD, později zde byli ubytováni studenti Pedagogického institutu a posléze zámeček sloužil jako ubytovna Vysoké školy zemědělské, to až do roku 1990. Další čtyři roky zámeček chátral. Pak byl bezplatně převeden Střední policejní škole ministerstva vnitra v Jihlavě. 
Za stromy už začíná největší jihlavské sídliště Březinky. 

Kostel svatého Jakuba Většího (též Staršího)


Modeta  Style. Areál a budovy vlastní město a známý výrobce plavek je tu jen v pronájmu. Je mi smutno, z velkého textilního závodu, ze známé značky nezůstalo téměř nic. 


Věžička nalevo patří jihlavské radnici, napravo je kostel svatého Ignáce z Loyoly.Pohled na parkoviště a hlavní vchod do ZOO. Parkoviště bylo téměř plné. 


Starý Brněnský most. Byl postaven v letech 1926 - 1927 a nahradil dřevěný most. Pohled na velký Brněnský most, který byl vybudován v padesátých letech. Starý Brněnský most čeká oprava. Někde už musel být podepřen, protože se začaly uvolňovat kameny. 

Sem k chodím k mojí paní kadeřnici. Včera jsem si to užila a navíc jsme si krásně popovídaly. Zpátky jsme jeli přes starý Brněnská most, vede tudy jednosměrka. 
Snad se vám procházka bude líbit a odpustíte mi tu spoustu fotek. Přeji vám krásný den.