úterý 31. srpna 2021

Huť Jakub Tasice

Opět to byla informace z Českého rádia Vysočina, která nám určila cíl sobotního výletu. Vypravili jsme se do Tasic, části obce Bělá. Leží asi 10 km od Ledče nad Sázavou.  Vznik sklárny sahá do roku 1796 kdy byla uvedena do provozu. Její historie je velmi bohatá, proto vám sem vložím odkaz na stránky: Huť Jakub. Zajímavostí je, že se zde v roce 1985 natáčel seriál Synové a dcery Jakuba skláře. Pan Munzar se prý učil pět měsíců foukat sklo, aby natáčení bylo autentické. Po natáčení prý vyrobil několik půllitrů. Po hlavní postavě seriálu později dostala sklářská huť název Huť Jakub.  V roce 2014 byla huť prohlášena Národní kulturní památkou České republiky. V současnosti je zde sklářský skanzen. 


V sále bývalého hostince je prodejna skla, tam se podíváme příště. 

Sklárna.


Panský dům. Později už v něm nebydlelo panstvo, ale dělníci s rodinami. Jeden z majitelů pak nechal pro své zaměstnance postavit rodinné domy.

Jsou to ty na levé straně ulice. 

Budova, ve které se z uhlí vyráběl plyn, kterým se topilo ve sklářské peci. 
O tomto víkendu měli návštěvníci možnost vidět práci sklářů pod vedením výtvarníka Zdeňka Kunce. Výsledkem byl anděl, ale toho se mi nepodařilo nafotit, pořád se mi někdo pletl do záběru. S mužem jsme obdivovali nádherné vitráže. Zde sklo chladlo. 
V těchto neckách se sklo přenášelo. Prý to byl šetrnější způsob přepravy než když bylo převáženo na vozíku. 
Viděli jsme i jak se sklo brousí. Výroba skla má v českých zemích má tradici dlouhou stovky let a je dobře, že se toto řemeslo stále udržuje.
 Na památku jsme si koupili sklenice ze zeleného skla a malou částkou jsme přispěli na udržení sklárny. Za to jsme si mohli vzít medaili.Příště navštívíme prodejnu skla. 
Ještě pro vás vložím odkaz na stránky Zdeňka Kunce, kde popisuje jak Huť Jakub objevil.