neděle 7. února 2016

Zastavení na Křemešníku

Dnes vás chci pozvat na malý výlet na Křemešník. Jela s námi malá Emka, která pochází ze Slovenska, aby poznala krásy Českomoravské vrchoviny.

Něco málo o místě, které navštívíme. Křemešník je nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny a nachází se nedaleko Pelhřimova, města rekordů a kuriozit. V jeho vrcholových partiích byla již v roce 1985 vyhlášena přírodní rezervace Křemešník. Na vrcholku byl v první polovině 18. století postaven poutní kostel Nejsvětější Trojice, který vznikl rozšířením původní gotické kaple z r.1555.


Tuto fotografii jsem si vypůjčila z netu. Dnešní výlet byl tak trochu adrenalinový, postupně se vybila baterie mého foťáku, pak manželova a nakonec i telefonu, takže jsem nestihla udělat celkové foto kostela.


Kostel zdobí vitrážová okna. Doufám, že se sem na jaře vrátíme, chtěla bych se podívat dovnitř.Z jižní strany kostela jsou ambity, které sloužily poutníkům jako úkryt při špatném počasí.Tady je Ema u sloupu v ambitu kostela.


Jedno ze zastavení křížové cesty, která vede ke kostelu.


Poblíž kostela stojí nedokončená stavba Větrného zámku.


Zámek začal stavět v roce 1930 sochař a medailér Josef Šejnost, který zde chtěl zřídit muzeum svých medailí. Zámek však nebyl dokončen.


Na věži zámku sedí sedm skleněných havranů jako připomínka pohádky o sedmi bratrech.


Zámecká brána.Nesmím zapomenout na naši malou cestovatelku.

Vrchol Křemešníku byl vyhledávaným poutním místem díky studánce, která prý má léčivou vodu. Studánka neteče stále, voda se objevuje kolem Vánoc a koncem července mizí. Nad pramenem je kaplička a vedle ní v zemi je patrná bývalá poustevna. Voda ve studánce je mírně radioaktivní, na Křemešníku se totiž kdysi těžilo stříbro. Po ukončení těžby sloužily šachty jako obydlí poustevníků z řad františkánů a Ivanitů.

Dnes nabízí Křemešník vyžití sportovcům, turistům. Na vrcholu stojí hotel Křemešník.Hotel ze zadní strany. Vidíte, že jsem se snažila fotit, tady už mobilem.


Sportovní vyžití tu v zimě najdou lyžaři na sjezdovce i na tratích pro běžkaře, které jsou v okolí upraveny.


V létě nabízí vyžití lanové centrum.Emka to hned chtěla vyzkoušet.


Do kraje se může turista podívat z rozhledny Pípalka, která je vysoká 44 m a vede na ní 205 schodů.

Kolem vrcholu Křemešníka vede naučná stezka, která měří asi 3 km a je na ní 10 zastavení, kde se dozvíte něco z historie a přírody.


Dalším zajímavým místem je tahle malá skalka s křížkem na vrcholu a váže se k ní pověst, která souvisí s jejím vznikem.Kámen má zajímavou strukturu.


I Emičce se to místo líbilo.


A jedeme domů.


Dnes bylo chladno a tak jsme se těšili na hrnek něčeho dobrého, horkého na zahřátí, my na kávu a Emička na čaj.

Moje dnešní vyprávění je delší a doufám, že vás nebude nudit.