sobota 17. dubna 2021

Roštejn

Je zajímavé, že se v našem okrese nachází dva hrady podobného jména. Na Rokštejně už jsme byli a dnes vás pozvu na Roštejn. V lednu 2016 jsme se tu byli podívat a s námi byla, jak jinak, panenka. Od roku 2017 do roku 2020 probíhala rekonstrukce a tak můžeme porovnat, jak se hrad zvenku proměnil. Dovnitř se snad také někdy podíváme. 

Anička v Roštejnské oboře

Tentokrát jsme vyjeli v neděli po obědě. 
Ani tady jsme nebyli jediní, kdo se na hrad přijel podívat. Potkali jsme tu hodně cyklistů. Tentokrát s námi nejela žádná panenka (toho jsem pak litovala), tak musíte vzít za vděk našimi maličkostmi.😉
Nová brána do hradu.Ve věži hradu hnízdí několik párů poštolky obecné. Měli jsme štěstí, že jsme je viděli a slyšeli. Zřejmě se jim nelíbila přítomnost lidí. 


Potkali jsme tu manželský pár tak v našem věku a dali se s nimi do řeči. Pán se pak pochlubil, že jeho prapředek pracoval na stavbě hradu. 

Fotka stejného místa před šesti lety a dnes. 


Na tomto kameni jsem tenkrát fotila panenku.
,
Šli jsme stejnou cestou jako posledně a došli k Roštejnské oboře. Více informací najdete zde: Roštejnská oboraBylo příjemné pohladit si leštěné místo na kameni vyhřáté sluncem. Kovové štítky se mi nedařilo nafotit, ale jako zrcadlo fungují dobře. 
Zmizely schůdky vedle brány. Turisté se asi do obory už nedostanou. Dál jsme šli opět podél plotu obory. Jeho délka je 4 917 m. Původní žulové sloupy použité při stavbě plotu mají velkou historickou cenu. Pohledy do obory přes oplocení. 

A jdeme zpět k hradu.

Tři fešáci. Borovná není od hradu daleko a tak jsme se jeli podívat na chalupu a pak jsme pokračovali dál. O tom příště.