sobota 18. září 2021

Lesnovské mokřady

Skončily krásné, slunné dny. Předpověď počasí bohužel zase vyšla. Ovšem já mám pro vás ještě jednu procházku kdy bylo hezky. Ve středu už bylo manželovi lépe, tak jsem mu navrhla, že bychom se mohli jít projít. Dojeli jsme na kraj Jihlavy, na Lesnov a šli jsme se projít. Vůbec jsem netušila, že jsou v této lokalitě mokřady, ještě, že mám manžela, který takové věci sleduje.  

Zaparkovali jsme u Domova důchodců. Kdysi tu podzim života trávil manželův dědeček, který se dožil požehnaného věku 101 let. 


V této budově bývala výletní restaurace Tivoli, dnes je tu středisko výchovné péče Jihlava. 


Zde začíná Hornická naučná stezka, má 10 zastavení a trasa má asi 6 kilometrů. Po naučné stezce jsme nešli. 
I tady lesy prořídly. 
Lokalita mokřadu. 


Část Lesnovských mokřadů patří Královské kanonii premonstrátů na Strahově, která pozemky svěřila do péče spolku Mokřady - ochrana a management. 


Babočku paví oko se mi podařilo vyfotit. 
Žabka vystrkovala hlavu z vody, ale jak jsem se pohnula, tak udělala šipku a zmizela pod hladinou.
Baboček tu poletovalo hodně. 

Nebyli jsme na procházce sami, ale Belle věnuji samostatný článek. 

K většímu rybníku už jsme nešli, netušili jsme jestli je cesta průchodná. Jediné houby které jsme potkali. Tady jsme kousek od jihlavského krematoria.
I místo s křížem bylo pro mně neznámé.


Podle pamětníků měl být kříž součástí křížové cesty. Dvanáct křížů bylo poničeno po druhé světové válce, třináctý zničila vichřice v roce 2000. Zbyl tento jediný. Buď vůle Tvá jako v nebi, tak i na zemi. Na původní desce byl  prý německý nápis neznámého znění. Stále se dozvídáme něco nového o místě, kde žijeme. 


Na pozemku krematoria je i urnový háj. 

Krásná vila s krásnou zahradou. Majitelé budou mít bohatou úrodu jablíček. 


Obešli jsme takové kolečko asi 4 km dlouhé byla to příjemná odpolední procházka. Snad se vám bude líbit i tato část Jihlavy.