úterý 2. května 2017

Zlatovlásky - 2.část

Ve druhé části vám nejdříve představím trošku záhadnou panenku.

Proč záhadnou? Panenka má na zádech označení Käthe Kruse. Firma vznikla v německu na začátku 20.století. Paní Kruse nejdříve vytvořila panenku pro svou dcerku, protože se jí nelíbily ty, co byly na trhu. Chtěla panenku, která by byla pro holčičku příjemná a aby připomínala malé děcko. Panenky mají textilní tělíčka a malovaný obličej. Sériová výroba byla zahájena v roce 1910. Dnes jsou panenky sběratelsky velmi ceněné a v současné době se vyrábí i reedice těchto panenek. Při pátrání jsem nikde nenarazila na panenku s označením Käthe Kruse, která by byla jako ta moje. Ta je totiž vyrobená z gumy, má našité vlásky. Požádala jsem o pomoc paní Krausovou, která má obchod s panenkami http://www.panenkov.eu/o-nas/. Zřejmě k tomu došlo po válce, kdy došlo k rozdělení Německa a značka byla zneužita. Pani Käthe Kruse se soudila s NDR, vyhrála a její značka nesměla být nadále užívána. Tak asi vznikla i moje panenka.


Panenka má vlásky spíš žluté. Měří 28 cm.


Označení panenky. Opravdu tam je Käthe Kruse. Z toho je patrné, že ke zneužívání značky docházelo i kdysi.


Ať je původ panenky jakýkoli, jsem ráda, že jí ve sbírce mám. Alespoň jako raritu.

Pro představu jak originál panenky Käthe Kruse vypadají, jsem si vypůjčila fotky z netu.


Panenky opravdu představují malé děti, jsou kouzelné.Určitě by bylo krásné mít ve sbírce i pravou panenku od Käthe Kruse.

Opustíme Německo a přesuneme se do Španělska. Poslední panenkou je děvčátko od firmy Paola Reina. I tato značka je u nás hodně známá a mezi sběrateli populární. Firma vznikla jako rodinný podnik v r.1994 v Alicante ve Španělsku. Panenky jsou velice kvalitní a jsou vyrobeny z vinylu, který neobsahuje škodlivé ftaláty. Mají různé velikosti. Tělíčko je buď celé z vinylu nebo má panenka látkové tělíčko a hlava, ruce i nohy jsou z vinylu. Panenky voní po vanilce. Přiznám se, že jako alergikovi mi některé vůně vadí a tahle je pro mně dost silná.
Moje děvčátko se jmenuje Carla.


Tady je jako zmoklá slepička po koupeli.


Carla měří 32 cm. Sice její vlásky nejsou blond, mají barvu jako lískové oříšky, ale snad to nevadí.


Stuha ze stejné látky jako šaty patří do vlasů. Mně se víc líbí bez ní. Oblečení panenky je velice kvalitní.


Děvčata pohromadě.V poslední době se mi sešlo pár malých panenek, tak to bude asi téma příštího příspěvku. Usmívající se