čtvrtek 18. června 2020

Dětské království

Jedním z prohlídkových okruhů na Zámku ve Světlé je expozice určená pro děti. Jsou zde vystaveny panenky ze sbírky paní Ladislavy Kruntorádové, dále starožitné panenky, medvídci a hračky od lidí, kteří podporují světelský zámek. Krásné modely hradů a zámků od Ivana Zadražila. Manžel kdysi papírové modely lepil a tak si tuto část velice užil. Dále tu najdeme sbírku autíček a také dioramata od Jana Podubeckého. Myslím, že kromě dětí si přijdou na své i dospělí.
Pojďme se podívat.
Obdivovala jsem nejen panenka, ale i skříňky ve kterých jsou vystaveny.Která z nás by si jako malé děvčátko nepřála mít takový kočárek. 

Snad každé dítě má svého méďu. Já jich měla několik, starého, který měl zvláštní barvu, hrál tak trochu do zelena. K jedněm vánocům jsem dostala velkého hnědého medvěda, dodnes si pamatuji jak seděl na židličce u stromečku. Pak malého žlutého z ruské knihy a nakonec dva malé medvídky z plyše, které mi šila mamka, měli oči ze zelených korálků.


Jediným nábytkem pro panenky, který jsem měla,  byl ten z plastu, skládací. Já měla žlutý, dvě křesílka, stolek a pohovku. 


Tyto dvě panenky jsou hrací strojky. Paní průvodkyně nám je pustila, hrály krásnou melodii.Možná tu některá poznáte tu vaši panenku z dětství. Já měla voňavou Zuzanku z gumy. A také matrjošku.
Krásná kuchyňka, která je mezi sběrateli panenek velmi žádaná.


Nádherná košatinka. Mezi sběrateli kočárků jsou košatinky velmi ceněné, jak ty velké pro děti, tak i malé pro panenky. 
Oba nás potěšilo, že jsme tu našli model Brány Matky Boží z Jihlavy. 
Snad se vám návrat do dětství bude líbit a omluvíte tu spoustu fotek.