pondělí 14. června 2021

Dalešice

Z Třebíče popojedeme a zastavíme se v Dalešicích.  Mám tyhle neplánované zastávky ráda, někdy přinesou hodně zajímavého. Městys Dalešice leží necelých 20 km od Třebíče. Zaujala mě kaple a požádala jsem muže jestli by mi tam zastavil. V Dalešicích je i pivovar známý z filmu Postřižiny. Říkala jsem si, že bychom se tam mohli zajet podívat. Člověk míní a budování nové silnice mění. Přes obec se projet nedá. Zajeli jsme ke hřbitovu a dál pokračovali pěšky. Pojďte se s námi podívat.


Chladící věže jaderné elektrárny v Dukovanech nelze přehlédnout. 


Zaparkovali jsme ve stínu lípy a šli jsme se projít. 


Kaple sv. Kříže. V roce 1708 ji nechal postavit rytíř Leopold Odkolek z Oujezda. 


Kaple sousedí se hřbitovem.


Je od ní krásný výhled do kraje. 


Kontrast starého s novým.

Půjdeme se podívat dál. 
Došli jsme ke staveništi. 

Kostel sv. Petra a Pavla. Pochází přibližně ze 14.století a měl být založen knížetem Litoldem. Součástí kostela byl i klášter. Ten v roce 1540 zanikl a majetek získali Kraličtí z Kralic. Ti také klášter přestavěli na panské sídlo. Více informací o osudu zámku najdete tady: zámek Dalešice.
Jak vidíte, stav zámku není dobrý. Snad se majitel konečně pustí do rekonstrukce jak slíbil. Od kostela jsme šli zpátky. Představte si, že se manželovi nechtělo jít až k pivovaru. Nemohla jsem tomu uvěřit. 

Snacha nedávno sbírala vnoučkovi sedmikrásky na sběr do školy. Tady jich kvetlo. Šli jsme kolem staré zdi a divila jsem se co všechno na ní kvete a roste. Podle manžela jsou to rozchodníky. 
Celou dobu, co jsem fotila, na mně štěkal tenhle hafan. Nakonec ho to přestalo bavit. 
I v Dalešicích mají čápa. 😉
Z Dalešic jsme se ještě jeli podívat na Dalešickou přehradu. Tak zase příště, ano.