neděle 7. dubna 2019

Za Leonardem

V předposlední březnový den jsme se s mužem vydali do Žďáru nad Sázavou.


Letos si celý svět připomíná 500 výročí úmrtí geniálního renesančního umělce a vynálezce Leonarda Da Vinciho. V evropských metropolích se budou konat velké výstavy k tomuto výročí, např. v Miláně, Paříži nebo Londýně.
U nás se koná interaktivní výstava nazvaná Leonardo, která je umístěna na Zámku ve Žďáře nad Sázavou. Tak jsme se za Leonardem vydali i my.


Branou projdete do areálu zámku, který je volně přístupný.
Nejdřív jsme si zašli koupit vstupenky do muzea.
Návštěvníci si mohou vyzkoušet modely Da Vinciho vynálezů.Mohou i digitálně přetvářet obraz Mony Lisy.


Mona Lisy v mém podání.Pro představu jsem zachytila jen některá zastavení na výstavě, která je určena pro všechny generace.

A ještě se projdeme po areálu zámku.Zámecká škola byla založena v roce 1775 jako triviální a v roce 1801 byla přestěhována do dnešní budovy, v roce 1901 byla majiteli darována obci. V současnosti tu je pět tříd.
Zámecké sádky.Pohled od historického mostu k muzeu a kavárně.Kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Poprvé jsme ho navštívili v době, kdy byl kopec ještě zalesněný.

Žďársko je také známé sochami malíře a sochaře Michala Olšiaka. Cestou domů jsme jeli přes vesnici Poděšín, kde je umístěn Pohádkový strom. V jeho dutině se schovává malý skřítek Poděs.To nevykukuje skřítek, ale můj muž. Mrkající


Z výletu jsem si přivezla další zvoneček do sbírky.

Žďársko je krásný kout naší země kam se rádi vracíme.