Dnes vás chci pozvat na slibovanou výstavu krojovaných panenek, která je v Regionálním muzeu ve Žďáru nad Sázavou. Už sama budova má dlouhou a zajímavou historii. Psala jsem o ní v minulém článku. Vystavovány jsou panenky, které oblékly do krásných krojů paní Marie Žilová a její dcera Eva Jurmanová. Obě žijí v Novém Veselí nedaleko Žďáru nad Sázavou. Kroje jsou přesnými replikami českých, moravských a slezských lidových krojů. Obě autorky se snaží co nejvíce přiblížit celkovému vzhledu krojované postavy včetně úpravy hlavy, obuvi nebo doplňků. Kroje jsou výsledkem precizní ruční práce, využitím původních materiálů a pracovních postupů. Našla jsem i záznam zajímavého rozhovoru s oběma šikovnými dámami. Krojované panenky
Mé vrstevnice si možná vzpomenou na krojované panenky, které se v době našeho dětství vyráběly. Já jsem jeden krojovaný pár dostala k Vánocům. Dnes mohu přiznat, že jsem byla zklamaná. Přála jsem si panenku, která by se mohla převlékat a to u krojaček nešlo. Byly vystavené v krabici. Ani nevím kam se poděly, mamka je možná někomu dala. A po letech jeden známý mého muže, který věděl, že sbírám panenky, mu donesl pro mně krojačku. Podobnou té, kterou jsem měla v dětství. Teď jsem za ni ráda.
A už se pojďme podívat na výstavu.
Na výstavě jsou k vidění nejen sváteční kroje, ale i oblečení pro všední, pracovní den. Jsou součástí dioramat, která představují různé činnosti.