pátek 8. března 2019

Muzeum Vysočiny podruhé

Minule jsem vám slíbila pokračování prohlídky jihlavského Muzea Vysočiny.


Tak se pojdťe podívat. Přiznám se, že jsme se nebyli v muzeu podívat už dlouhé roky. Byli jsme přijemně překapeni změnami, které zde nastali. Pokud máte zájem o informace z historie vzniku jihlavského muzea, najdete je zde:
http://muzeum.ji.cz/str.php?id=61&&parent_id=42&&lang=cz.
V současné době probíhá v muzeu několik výstav. Ať už to jsou Kočárky babičky Boženky, Karty v Jihlavě, Legendy v miniatuře - zde si přijdou na své milovníci modelů letadel, tanků. Jsou tu k vidění autorské fotografie Mirky Hedvábné nazvané Sudý svět nebo obrazy Lenky Jurečkové pod názvem Na Slovácku.
Pak tu jsou stálé expozice Od gotiky po současnost - osm století v historii města. Pro milovníky přírody je tu expozice Živé přírody Českomoravské vrchoviny. Návštěvník dále může obdivovat krásu středověké plastiky, dolování a mincování na Českomoravské vrchovině nebo geologii Českomoravské vrchoviny. Tolik informace ve zkratce, poďte se podívat.
Černá kuchyně.Kostel svatého Jakuba staršího.Brána Matky Boží, je to jediná dochovaná brána z opevnění Jihlavy.


Židovská synagoga se bohužel nedochovala. Byla v březnu 1939 vypálena jihlavskými nacisty.


Ve starobylé cechovní místnosti je umístěna sbírka gotických soch z Vysočiny. Místnost má dřevěný záklopový strop a dřevěné táflování v plné výši stěn. Při vstupu do sálu jsem měla zvlášní pocit, skoro jsem se ostýchala fotit.


Zaujala mě dvířka ve stěně a napadlo mě co se za nimi kdysi skrývalo. Možná tu byly uložené listiny jihlavského soukenického cechu, kterému dům patřil.


30letá válka se nevyhnula ani Jihlavě.

Přenesli jsme se do 20. století. V Jihlavě jezdívala tramvaj a to z Masarykova náměstí na Hlavní nádraží. Jednalo se o třetí nejkratší tramvajový provoz v Česku. Její provoz trval od roku 1909 do roku 1948. Pak jej nahradila trolejbusová doprava.


Budova Sokolu Jihlava.


Připomínka sklářské výroby, která byl ve sklárnách v Antonínově Dole. Bohužel výroba skla v nich už skončila.


S nostalgií vzpomínám na své první zaměstnání v Modetě. Bohužel z této textilky se dochodval jen provoz u jihlavské zoo, kde se šijí plavky a sportovní oblečení. V 90 letech byl privatizován a nese název Modeta Sweater Club.


Do Tesly Jihlava jsem nastoupila v roce 2005 na kontrolu na středisku, kde se vyráběly fóliové klávesnice. Zákrátko jsme se osamostatnili a já jsem na kontrole zůstala až do odchodu do důchodu.


Ukázka modelů tanků....


a letadel.


Figurína modelářky nás oba zmátla, nejdříve jsme si mysleli, že je živá a pak jsme se našemu omylu zasmáli.


Na výstavě karet jsem vyfotila jen ty s motivy rodiny Simpsonovi. Náš syn ty žluté postavičky miluje.


Ukázka vnitřních prostor muzea.
Na závěr perlička.


Tento vlk byl sražen v říjnu 2017 na D1 a jako preparovaný exponát je teď vidět v jihlavském muzeu.

Snad se vám i krátká prohlídka muzea bude líbit a neodradí vás větší množství fotografií. Těžko jsem vybírala, které ukázat. Pokud pojedete na Vysočinu, stavte se do Jihlavy a pokochejte se našimi krásnými památkami.