sobota 8. prosince 2018

Budiž světlo.....

Zimní dny, které jsou krátké a pošmourné, nemá asi nikdo rád. Proto si je snažíme zpříjemnit třeba světlem svíček.


Když Marta na svém blogu uveřejnila adventní výzvu - svícny, hned mě napadlo, že nemám co fotit. Tedy kromě adventního svícnu, který jsme si koupili asi před třemi roky a máme ho místo adventního věnce.Je skleněný a svítí se v něm čajovými svíčkami.


Máme ho v kuchyni na okně a s ním domeček, do kterého se také dává čajová svíčka. Modrý kalíšek jsem dostala letos od bývalé kolegyně se kterou jsme se sešly po více něž dvaceti letech. I v něm se dá zapálit malá svíčka.

Když jsem se rozhlédla po bytě a koukla do skříněk, našla jsem i další svícny¨.Kovaný svícen jsme si přivezli z Telče, koupili jsme ho na trzích, které se tam každý rok v létě konají. A měli jsme možnost i vidět práci šikovného, mladého kováře. Mimochodem, jeden můj dědeček byl také kovář.Další svícen mi kdysi vyrobil manžel naší kamarádky. Svíčka je z včelího vosku.


Tenhle malý svícen už hodně pamatuje, většinou ho vyndáme, když vypnou proud.Nevím, jestli se keramická miska se svíčkami dá nazvat svícnem. Už ani nevím, jak se k nám dostala.Malý skleněný svícen.Světýlko ve tvaru kočičky.

Nemáme ve zvyku zapalovat v zimě svíčky. U mně je to možná i tím, že mám obavy, aby něco nechytlo. Jako malá jsem neměla ráda svíčičku v lampionu, bála jsem se, že mi shoří.

Vyjímkou je advent, kdy o adventní neděli zapalujeme svíčky. Postupně od jedné, jak to má být.

Na závěr se trošku pochlubím, rozkvetl mi vánoční kaktus.
Květů má asi jen pět, ovšem moje radost je veliká. Ty, které jsou na tom s pěstováním kytiček jako já, mě chápou.

Přeji všem pohodové adventní dny.