neděle 21. dubna 2019

Veselý Kopec - II.část

Po chvíli odpočinku půjdeme dál.Tady se vařila povidla.


V další chaloupce byla ukázka jak se pečou peníky. Pekl je šikovný pan pekař. Byla jsem ráda, že jsem mohla vyfotit alespň formy a částečně zařízení světnice. V každé chalupě bylo uvnitř plno lidí, člověk stačil jen nakouknout, vyfotit a zase musel jít ven. Za ním se tlačili už další zvědaví návštěvníci.


Před chaloupkou byl stánek s perníčky, koupila jsem jich pár pro děti a jeden je určen pro kamaráda mého muže.


Statek z Mokré Lhoty s krásně modrou barvou omítky.


Za oknem statku byla kouzelná vajíčka barvená v cibuli.Kadibudka, která má na dveřích upozornění, že je určena jen jako dekorace. Mrkající


Prostředí skanzenu hodně využívají i filmaři.Jedním z prvních, kteří zde natáčeli, byl režisér Otakar Vávra. A do pamětní knihy vepsal poděkování, že zde mohl natáčet.


Myčka v kuchyni mi připomněla doby dětství. V takové jsem umývala nádobí i já.


Světnice, kde se spalo i jedlo.


Krásný kočárek s panenkou. Moje srdce sběratelky plesalo. Usmívající se


V patře statku je výstava věnovaná zakladateli skanzenu.


Dřevěné hračky-


Podobné panenky se vyrábí dodnes, i já je mám ve sbírce.Kaplička.


Polygonální stodola.


Krásný žebřiňák.V usedlosti z Dolního Újezdu byla ukázka malování kraslic. Bohužel ve světnici bylo plno lidí, že jsem nezahlédla ani malérečku, natož nějaká malovaná vajíčka. A bylo tam i pěkné horko, protože se topilo v kamnech.


Tak honem ven.


V předsíni usedlosti je vyrovnané dřevo do kamen. Pamatuji dobu, kdy jsme malou hraničku dřeva měli doma vedle sporáku a nožem se z polínek dělaly třísky na zátop.


Hodně jsem fotila interiéry chaloupek.

Mému muž se líbil neobykle řešený strop.Bůh žehnej tomu domu.


Dovezli jsme si pár drobností na památku. Mě zvoneček do sbírky. A špulku jako připomínku doby, kdy byly nitě na špulkách. Z prázdné se dá vyrobit hračka, tank pro kluky. A když se kolem dirky ve špulce zatlučou čtyři hřebíčky, tak se dá na nich plést šňůrka, která se odvádí otvorem uprostřed cívky.
Fotografie, které se do článků nevešly, najdete v galerii - výlety II.

Doufám, že se Vám prohlídka Veselého Kopce líbila. Je trochu chaotická, protože se v záplavě lidí nedalo všechno navštívit.