pondělí 28. srpna 2017

Jihlava - Helenín

Dnes bych vás chtěla zavést do míst, kde jsem prožila svá studentská léta. Do Helenína.


Osada Helenín je součástí Jihlavy. Více informací najdete zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Helen%C3%ADn. Před dlouhými roky jsem tu studovala na Střední průmyslové škole textilní. V sobotu jsme se v horkém odpoledni vydali s manželem na procházku a naše kroky vedly do Helenína. Několik míst procházky vám ukážu na fotografiích.


Rekonstruovaný most U Jánů. Koleje jsou připomínkou, že v Jihlavě kdysi jezdily tramvaje. U mostu bývalo v půvabné vilce kino Edison, druhé jihlavské kino.


Kino Edison.


Silnice, která vede kolem jihlavské čistírny vod. Po ní jsme v tělocviku běhaly ( y je správě, byly jsme dívčí třída).Vedle skály jsme mívaly rozcvičku. Teď tu jsou složené nějaké přepravní kontejnery.


Po lávce se dostanete k areálu školy. V první budově jsou byty. Ještě tu stávala brána, kterou se do areálu jezdilo, bohužel už je zbořená.


Dříve to byla Střední průmyslová škola textilní. Dnes se zaměření školy změnilo a přibyla tu i Střední škola stavební. Ta je v novější budově, kde mívalo Ministerstvo vnitra sklady. O historii školy si můžete přečíst zde: http://www.helenin.cz/skola/historie-skoly.


Bohužel jsem mohla fotit jen přes plot. V přízemí jsme měly učebnu.U naučné tabule je staré kolo,je pěkně zapuštěné v zemi, aby na něm případný zájemce neodjel.


Kaplička.


Jdeme do školy. Měla jsem štěstí, že bylo otevřeno a tak jsem mohla nakouknout.
Budova, kde bývaly dílny a učebny fyziky a chemie. V zadní, nově upravené budově, je Stavební průmyslovka.


Protože bylo horko, musela následovat v hospůdce U Kačaby zastávka na občerstvení. Pivo měli studené a dobré.

Pak jsme se lesní cestou vraceli do Jihlavy.


Ani na této vycházce nechyběla panenka. Vzala jsem "vyvětrat" malo Odeco.


Nesla se i u manžela v batohu, aby měla rozhled.Dlouho jsem tu nešla a tak jsem byla překvapena změnami,které tu nastaly. Stával tu takový zámeček, který byl ve špatném stavu. Místo někdo koupil, je tu postavený nový, rozlehlý dům a jedna stará budova zůstala a zřejmě se bude opravovat. Okolí je pěkně upravené a tak jsem ho využila k focení panenky. Místu se říká na Člunku.

U cesty jsou zasazené dvě katalpy. Tyto tromy krásně kvetou.


Stará budova.Nový dům je rozsáhlý, nechtěla jsem fotit, aby na mně někdo nevyběhl. Tak jen foto z dálky.

Doufám, že vás z dnešní procházky nebudou bolet nohy. A hlavně, že si jako já neuděláte puchýř na chodidle.Mrkající