sobota 13. října 2018

Malíř podzim

Užíváme si krásné dny babího léta. Je krásné, teplé a slunečné počasí, které zve k toulkám do přírody.


Využili jsme toho včera s manželem, kdy jsme opět měli cestu do Humpolce, jeli jsme navštívit manželova tatínka. Před cestou domů jsme se šli kousek projít.
Na konci 80 let vznikla v Humpolci Naučná stezka Otakara Březiny, který byl ředitelem zemědělské školy v Humpolci. Stezka prochází zajímavými lokalitami kolem hradu Orlíku, má 16 stanovišť. Poprvé jsme tu byli v roce 2005, tehdy jsme si stezku prošli celou. Bylo to v lednu, ale i tehdy bylo na leden neobvykle teplé počasí. Hrad Orlík ještě nebyl přístupný pro turisty.
Včera jsme došli jen kousek k poslednímu zastavení a tím je židovský hřbitov. Cestou jsme se kochali pohledem na krásně zbarvené stromy a keře. Podzim má krásnou paletu barev a když do nádherně zbarvených stromů zasvítí sluníčko, je to pohled, který těší.
Pojďte se se mnou projít.


Stezka začíná v nové části lesoparku u ZŠ Podhrad, tvoří okruh.


My jsme šli od jejího konce. V lesoparku je i dětské hřiště, křižuje ho několik cest, které určitě občani Humpolce užívají k procházkám.


Po chvilce se před námi objevila zeď židovského hřbitova.

Zeď je porostlá břečťanem a břečťanem jsou obrostlé vysoké stromy.


Pohled k Humpolci.

Tady je vidět, jak břečťan využívá kmenů stromů jako opory a roste až vysoko do jejich korun.V břečťanu ukrytá lavička, místo na mně působilo tak trochu ponuře.Obešla jsem hřbitov kolem dokola a pak jsme se vrátili do lesoparku.


Na kraji lesa jsem objevila malý kopeček mraveniště.Najednou se před námi objevil malý, zarostlý rybníček..


...a za ním velký rybník.


A byli jsme u konce procházky.


Při procházce jsme potkali paní s pejskem a maminku s kočárkem. V tak krásném prostředí se krásně relaxuje. Lesopark je upravený, čistý.

Více informací o naučné stezce najedete zde: http://www.region-vysocina.cz/newtp/naucna-stezka-brezina-cx350.