čtvrtek 13. června 2019

Procházka v polích....

Cestou z nedělního výletu jsme se zastavili v Proseči.

Proseč je malá vesnička v okrese Pelhřimov. Původně jsme měli namířeno jinam, ale manžela zaujal ukazatel, že je ve vesnici torzo středověké tvrze a tak jsme se k ní zajeli podívat.


Věžovitá tvrz byla postavena na konci 14.století. Písemné doklady o jejím vzniku se nedochovaly. Ve druhé polovině 15.století byla Proseč připojena k Lipnici. Tvrz byla opuštěna a začala chátrat.Poblíž tvrze je malý parčík a tady jsem konečně mohla z tašky vyndat Stellu, která s námi jela na výlet.
Objevila skluzavku a hned ji musela vyzkoušet.Jupíí, už jsem dole. A půjdeme si prohlédnout tvrz.Obdivovala jsem, jak dávní stavitelé uměli postavit rovné zdi.

Od tvrze jsme se šli podívat kousek do polí.Při pohledu na dvě lípy před námi si manžel vzpomněl na informaci, že v místech, kde byl křížek nebo svatý obrázek zasadili lidé dvě lípy. Musela jsem se přesvědčit, jestli je to pravda. Po cestě jsem fotila kytičky.Pryšec chvojka. Rostlinu jsme neznali a tak jsem poprosila ve skupině na FB o její určení. Je jedovatá.Chrpy a kopretiny moc vidět nejsou.


Modrá je dobrá.


Šípková růže.

Došli jsme ke stromům a opravdu tam byl svatý obrázek.

Z Proseče jsme jeli přes vesnici Záběhlice a po chvilce se nám otevřel krásný výhled na hrad Lipnici. Manžel zastavil, abych ji mohla vyfotit.Nedělní výlet se vydařil.