pondělí 20. dubna 2020

Na skok do Brtnice

Ke konci minulého týdne mne už záda skoro nebolela a v sobotu jsem se muže ptala, co budeme dělat po obědě. Nadhodil výlet a já moc ráda souhlasila. Dala jsem mu za úkol, aby vymyslel cíl cesty a aby to nebylo náročné. Po obědě jsme vyjeli a já z něho nemohla za Boha dostat, kam že to jedeme. Když se před námi objevila Brtnice,  tak jsem  říkala, že bychom se mohli podívat k zámku. Ještě jsem tam nebyla a zámek jsem vždycky viděla jen z auta, když jsme Brtnicí projížděli. Brtnice je malé městečko v okrese Jihlava. Více informací si můžete přečíst zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Brtnice. A také informace o zámku https://cs.wikipedia.org/wiki/Brtnice_(z%C3%A1mek). Je smutné, že se po zestátnění zámku v roce 1945 nenašlo žádné využití a zámek začal chátrat. Bohužel chátrání pokračovalo i po roce 1989 a to kvůli sporům o vlastnictví. Několik posledních let probíhají opravy na zámku, v první řadě bylo potřeba opravit střechu.

Poblíž zámku stojí kostel sv.Karla Boromejského a blahoslavené Juliány z Collalta. 


Brána vedoucí do areálu zámku. 


Brána byla sice zavřená na řetěz, ale malá branka byla otevřená a tak jsme se šli podívat dál.
Prošli jsme brankou a ocitli se v parku se vzrostlými stromy, které asi už hodně pamatují. 
Stará studna.
V trávě kvetly jarní kytičky. Moc jsem si to užívala, byli jsme v parku sami, prošel tudy jen pán s pejskem, jinak nikde nikdo. 

Brána byla otevřená a tak jsme se odvážili jít dál do areálu zámku.

Brána na druhé nádvoří.


Dál už jsme nešli. O zámku je krásný výhled do kraje i do podzámčí.Je to hodně vysoko a já výšky nemusím.Brána na řetěz a vedle díra ve zdi, kudy se do parku jezdí. Docela nás to pobavilo. 
Z Brtnice jsme pokračovali dál, ale o tom až příště.