pondělí 20. dubna 2020

Na skok do Brtnice

Ke konci minulého týdne mne už záda skoro nebolela a v sobotu jsem se muže ptala, co budeme dělat po obědě. Nadhodil výlet a já moc ráda souhlasila. Dala jsem mu za úkol, aby vymyslel cíl cesty a aby to nebylo náročné. Po obědě jsme vyjeli a já z něho nemohla za Boha dostat, kam že to jedeme. Když se před námi objevila Brtnice,  tak jsem  říkala, že bychom se mohli podívat k zámku. Ještě jsem tam nebyla a zámek jsem vždycky viděla jen z auta, když jsme Brtnicí projížděli. Brtnice je malé městečko v okrese Jihlava. Více informací si můžete přečíst zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Brtnice. A také informace o zámku https://cs.wikipedia.org/wiki/Brtnice_(z%C3%A1mek). Je smutné, že se po zestátnění zámku v roce 1945 nenašlo žádné využití a zámek začal chátrat. Bohužel chátrání pokračovalo i po roce 1989 a to kvůli sporům o vlastnictví. Několik posledních let probíhají opravy na zámku, v první řadě bylo potřeba opravit střechu.

Poblíž zámku stojí kostel sv.Karla Boromejského a blahoslavené Juliány z Collalta. 


Brána vedoucí do areálu zámku. 


Brána byla sice zavřená na řetěz, ale malá branka byla otevřená a tak jsme se šli podívat dál.
Prošli jsme brankou a ocitli se v parku se vzrostlými stromy, které asi už hodně pamatují. 
Stará studna.
V trávě kvetly jarní kytičky. Moc jsem si to užívala, byli jsme v parku sami, prošel tudy jen pán s pejskem, jinak nikde nikdo. 

Brána byla otevřená a tak jsme se odvážili jít dál do areálu zámku.

Brána na druhé nádvoří.


Dál už jsme nešli. O zámku je krásný výhled do kraje i do podzámčí.Je to hodně vysoko a já výšky nemusím.Brána na řetěz a vedle díra ve zdi, kudy se do parku jezdí. Docela nás to pobavilo. 
Z Brtnice jsme pokračovali dál, ale o tom až příště. 


19 komentářů:

 1. Krásný výlet jste měli. Moc hezké fotografie jsi pořídila. Doufám, že zámek bude opraven. střecha vypadá slušně a a když do toho neprší, tak se s tím dál ještě něco udělat. Děkuji za krásnou procházku Brtnicí

  OdpovědětVymazat
 2. Je mi vždycky smutno, když vidím, jak jsou některé památky zchátralé. Tady bylo potřeba nejdřív opravit střechu, protože ta stará už se propadala. Doufám, že se podaří zámek opravit.

  OdpovědětVymazat
 3. Růži, pěkný výlet jste si udělali. Díky za zprostředkování a měj pěkný den.

  OdpovědětVymazat
 4. Marti, děkuji. I Ty měj pěkný den

  OdpovědětVymazat
 5. Škoda že to tak se zámkem dopadá.... :-(

  OdpovědětVymazat
 6. Je to velká škoda. Můžeme jen doufat, že se podaří opravit.

  OdpovědětVymazat
 7. Růženko, udělali jste si krásný výlet. :-) Je obrovská škoda, že některé památky takhle zchátraly. Snad se i Brtnice dočká.
  Krásné jarní dny. A.

  OdpovědětVymazat
 8. Podle fotek to byl parádní výlet a počasí jste měli zřejmě předem objednané. Občas je potřeba někam vyrazit, jinak je to dost na hlavu. Zdravím ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, chce to občas vyrazit někam ven, najdu se místa, kde nejsou davy lidí.

   Vymazat
 9. Vypadá to tajemně, čekala bych, že se objeví bezhlavý rytíř, který to celé hlídá .-) Krásné fotografie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, bezhlavý rytíř mě nenapadl. Jinak to působilo smutně.

   Vymazat
 10. Růženko, moc ráda jsem se tam s tebou prostřednictvím fotek a slov podívala. Já jsem v Brtnici byla v r.2004 a zámek byl tehdy zamčený a zchátralý. V malém domku pod ním bydlela moje známá, hned u starého mostu se sochami na jedné straně, jsou tam dva židovské hřbitovy a Muzeum J.Hoffmana, na kole jsme tehdy jeli ke hradu Rokštejn a zpět podle řeky Brtnice.Zajímavé městečko a těší mě, že hrad opravují. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme kdysi jezdívali na hájenku nad Černými lesy, je to kousek od Brtnice a patří Domu dětí a mládeže v Jihlavě. Je dobře, že se hrad začal opravovat, musíme držet palce, aby ty opravy byly dotažené až do konce. Bude to stát hodně peněz a bude to hodně dlouho trvat.

   Vymazat
 11. Růženko, děkuji za návštěvu na mém blogu.
  V Brtnici jsme se zastavili loni myslím v tuhle dobu, moc se nám líbil zámek, i když tak daleko jako vy jsme se nedostali. Líbilo se nám i městečko dole, ty mosty jsou úžasné!
  Děkuji za připomenutí, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Městečko je pěkné a jsem ráda, že jsme se podívali i na zámek. Tedy do jeho areálu. Jsem ráda, že se Ti naše zastavení líbilo.

   Vymazat
 12. Krásny jarný výletík.�� Na tie máte spoločne s manželom tzv."ňuch".
  Zámocký areál a park na nich vidno, že zažili už svoju históriu. Dúfam, že ho opravia ako sa patrí. Každý zámok či hrad si zaslúži, aby bol v opravenom stave.��

  OdpovědětVymazat
 13. V parku i na zámku jsem si představovala jaké to tam dříve bylo. Také doufám, že se zámek podaří opravit pro budoucí generace.

  OdpovědětVymazat
 14. Střecha je základ, tak snad to postupně opraví. Zámek vypadá zajímavě, tak by bylo fajn, kdyby dostal ještě šanci, i když je mi jasné, že levná záležitost to určitě není...
  Ten kostel je zasvěcen velmi zajímavě, o svaté Juliáně jsem v životě neslyšela...

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu a milé komentáře.