středa 6. března 2019

Kočárky babičky Boženky

Zvu vás do jihlavského Muzea Vysočiny na výstavu kočárků sběratelky paní Boženy Dvořákové.


Dnes jsem se konečně šla podívat na výstavu kočárků, která se koná v muzeu od 18. ledna 2019. Paní Dvořáková začala kočárky sbírat před 15 lety. Tehdy sháněla proutěný kočárek pro svoji první vnučku a narazila na starou košatinku. Ta odstartovala sběratelskou činnost paní Boženky. Paní Dvořáková kočárky nejen sbírá, ale ty poničené i opravuje. Její manžel jí v jejím koníčku podporuje. Na výstavě je asi 40 kočárků z let 1915 - 1989, jsou tu kočárky pro děti i pro panenky. A výstava je doplněna i dobovými hračkami.
Ještě se chci omluvit za kvalitu fotografií. Některé exponáty jsou ve skleněných vitrínkách a bohužel se někde odráží blesk při focení.Líbily se mi staré fotografie a několik jsem jich pro vás nafotila.
Výstava je pěkně doplněna dobovými fotografiemi z Jihlavy. Tyto výlohy už dnes mají modernější vzhled a bohužel tu v současné době není žádný obchod.Moc se mi líbily krásné vyšívané peřinky. Jo, a tu panenku v kočárku mám ve sbírce také.Obdivovala jsem přízové kabátky a čepičky.


Ty maličké kočárky bych si moc přála získat do sbírky.Proutěný kočárek s Alenkou ve mně vyvolal vzpomínky na dětství. Měla jsem zelený bez rukověti.


Modrého kočárku si jako první všiml manžel. Potěšilo mně. že nezapomněl v jakém kočárku jsme vozili naše kluky. Byl to ten samý.


Jedna nostalgická fotografie.Malé panenky značky ARI.


S oranžovým medvídkem si v naší rodině hrály už dvě generace. Poprosila jsem snachu, aby ho schovala na památku pro další generaci.

My dříve narozené hospodyňky dobře pamatujeme praní a žehlení spousty plen.
Výstava se nám moc líbila a doufám, že se bude líbit i vám.

S manželem jsme nakonec prošli celé muzeum. Takže článek bude mít pokračování.