Dnes zakončíme náš výlet návštěvou Vrchnostenské zahrady na hradu Pernštejn. Až donedávna jsem netušila, že tam někdy nějaká zahrada byla. Až jsem někde zaslechla informaci o její obnově a s mužem jsme ji chtěli oba vidět. Obnova zahrady trvala tři roky a stála 120 miliónů korun, z větší části tento projekt financovala Evropská unie.
Počátky okrasné zahrady se datují do doby, kdy panství získal v roce 1710 baron František Stockhammer. K vrcholným parkovým úpravám došlo až po roce 1797 kdy panství koupil baron Ignác Schröffel. Pozůstatky barokní zahrady začlenil do sentimentálního krajinářského parku, který rozšířil po celém jižním svahu a doplnil drobnými stavbami jako byly poustevna, čínský pavilon, turecké lázně a jiné. Baron také zřídil vstup do zahrady z třetího nádvoří, kde je i dnes. Kryté schodiště vedlo ke skleníkům a fíkovně na terasách pod hradbami. Některé partie zahrad byly osazovány domácími odrůdami ovocných stromů. Poslední majitelé panství, hraběcí rodina Mittrowských z Nemyšle se soustředili jen na údržbu zahrad. Po roce 1945 přešel hrad do vlastnictví státu. Část hospodářských budov a zahrad však měla jiného majitele. Zahrada nepatřila ke zpřístupněným částem hradního areálu, postrádala stálou údržbu a péči. Začala chátrat a zarůstala náletovými dřevinami.
Za obnovou zahrady jsou tři roky tvrdé práce všech zúčastněných. Pokud budete mít zájem, tak se můžete podívat na časosběrné video:
Spolu se půjdeme do obnovené zahrady podívat.
Na terasách bývaly skleníky. Teď je podél zdi vysázena vinná réva a jsou tu vysázené ovocné stromy. Hrozny už byly k lítosti mého muže sklizené. Ovšem pod stromy jsou stále plodící jahody a tak jsem si mohla i zobnout.
Z cestiček je krásný pohled na hrad. Dokonce mě v těchto místech požádala jedna rodina, abych je vyfotila i s hradem v pozadí. Doufám, že se mi to povedlo.
Nika s Apollónem
¨A manžel, která mě fotil.
Turecké lázně s vyhlídkou a vodní kaskáda.
Tahle fotka se manželovi povedla. Chodili jsme každý zvlášť a tak si mohu vybírat z různých záběrů.
Vyhlídka u tureckých lázní.
Poustevna. Manžel se snažil dostat dovnitř, ale bylo zamčeno.
Účel této dřevěné stavby, která je v anglo-čínské zahradě se nám nepodařilo vyluštit. Tahle část zahrad se mi moc líbila, asi nejvíc.
Čínský pavilon.
Formální zahrada
Do lesní partie jsme už nešli. Vyšli jsme turniketem na silnici a šli zpět na parkoviště.
Tabule nás upozornila, že máme jít vpravo. Tak jsme poslechli.
Parkoviště pod hradem. Už jedeme domů.
Zahrada se nám moc líbila. A když jsem na videu viděla, v jaké stavu byla před obnovou, smekám před všemi, kdo se na obnově zahrady podíleli. Snad se i vám bude procházka Vrchnostenskou zahradou líbit.