úterý 19. října 2021

Retro jízda

Dnes se vrátím k jedné neděli v září. Dopravní podnik města Jihlavy pořádal retro jízdy starých autobusů a trolejbusů. Odpoledne přijel syn s rodinou a sešli jsme se na náměstí a několikrát se projeli. Náš syn u Dopravního podniku krátce pracoval a láska k autobusům mu zůstala. Nějaký čas měl i svůj starý autobus, ale nebyl čas na jeho opravu, tak ho prodal. 

Dojeli jsme k Hlavnímu nádraží, kde se některé linky točí. 
Když spadnou trolejbusu klacky, tak je třeba je znovu nahodit na dráty. Tohle je moderní trolejbus a běžná linka. 
 Na všech autobusech a trolejbusech bylo vidět jak jsou opečovávané. 

Když mladí odjeli, tak jsme se pěšky vydali domů. Kostel Povýšení svatého Kříže, který patří Československé církvi husitské. Jsem v něm křtěna. 

Grandhotel Garni.

Komerční banka. 

Střední škola průmyslová, technická a automobilní. Dříve v této budově bývala Základní škola Dukelských hrdinů a já do této školy chodila.  I ulice nesla název Dukelských hrdinů, dnes je to ulice Jana Masaryka. 


Hned vedle průmyslovky je Gymnázium. To svou adresu nezměnilo. 
Socha TGM je nyní umístěna hned přes ulici v parčíku u kina Dukly. Je to kopie původní sochy, která byla bohužel zničena. 


Kostel svatého Ducha. Pivovar Ježek. 


Jiráskova ulice, zde jsem prožila dětství a mládí a váže mě k ní spousta vzpomínek. Za ty dlouhé roky se toho hodně změnilo. ale moc ráda na tu dobu vzpomínám. Na kamarády, spolužáky, někteří v okolí bydleli. Tady bydlela spolužačka Věra, chodily jsme spolu cvičit, do malířského a květinářského kroužku. Hrály jsme si spolu s panenkami a někdy jsme se i poškorpily. 


Dům, kde jsme bydleli my, je hned přes ulici. 
Této vile jsme pro její vzhled říkali "Perníková chaloupka" a i tady jsem měla kamarádku. V této vilce na rohu ulice bývala v době mého dětství mlékárna. 


I cesta domů byla tak trochu retro, šla jsem po stopách mého mládí.