pondělí 26. října 2020

Nedělní výlet

I nedělní odpoledne bylo u nás ve znamení výletu. Nejeli jsme daleko, asi 5 km od Jihlavy leží malá vesnička Plandry. Zastavili jsme na kraji obce a vydali se alejí památných lip ke kapli svatého Jana Nepomuckého. O její historii si můžete přečíst zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kaple_svat%C3%A9ho_Jana_Nepomuck%C3%A9ho_(Plandry) 

Přiznám se, že jsem byla na Plandrech poprvé, byť jsou jen kousek od Jihlavy. Někdy to tak je, jezdíme na vzdálená místa a ta, která jsou jen kousek od nás, neznáme. Inspirací byla fotografie mého synovce, kterou uveřejnil na FB. Tak se pojďte podívat.


Z Jihlavy jsme vyjeli směrem na Větrný Jeníkov. A tady je odbočka na Plandry.O historii obce si můžete přečíst i tady. Mapu bohužel poškodil nějaký vandal.


Soužití lípy a břečťanu.

Cesta ke kapli vede alejí lip malolistých a velkolistých. 


Kaple svatého Jana Nepomuckého. Její vznik je spojován se jménem Jana Blažeje Santiniho - Aichela. Ovšem její stavba započala až několik let po jeho smrti a jejím autorem je pravděpodobně tehdy ještě neznámý architekt D. Morazzi. 
Další památkou na Plandrech byl zámek. https://cs.wikipedia.org/wiki/Plandry_(z%C3%A1mek). Zchátralý objekt byl v roce 1998 zbourán. Bývalá sýpka. Víc informací se mi nepodařilo zjistit. 


Naše cesta pokračovala k obci Ježená. Zaparkovali jsme na kraji vesnice a šli se projít. Tady znal cíl procházky muž, pro mně to bylo překvapení. 
 Tady mají svoji osadu trampové. Místo, které dříve bylo ukryté v lesích. 


Osada vznikla v místě bývalého lomu, kde se těžil kámen na výstavbu silnice vedoucí do Pelhřimova.

Chata má i kamerový systém, takže případný zloděj bude zachycen na kameře..


Pohled od srubu. 
Kéž by nám ta pohoda nedělního slunečního odpoledne dlouho vydržela.
Kousek od Jihlavy roste nové obchodní centrum. Já bych tam raději viděla pole, které tam dříve byla.

A nový kruhák. Za chvíli jsme doma. 

Takové bylo naše nedělní odpoledne. Snad jsme si trochu posílili imunitu a hlavně jsme se prošli. 

Přeji vám všem klidný nový týden.