sobota 17. dubna 2021

Roštejn

Je zajímavé, že se v našem okrese nachází dva hrady podobného jména. Na Rokštejně už jsme byli a dnes vás pozvu na Roštejn. V lednu 2016 jsme se tu byli podívat a s námi byla, jak jinak, panenka. Od roku 2017 do roku 2020 probíhala rekonstrukce a tak můžeme porovnat, jak se hrad zvenku proměnil. Dovnitř se snad také někdy podíváme. 

Anička v Roštejnské oboře

Tentokrát jsme vyjeli v neděli po obědě. 
Ani tady jsme nebyli jediní, kdo se na hrad přijel podívat. Potkali jsme tu hodně cyklistů. Tentokrát s námi nejela žádná panenka (toho jsem pak litovala), tak musíte vzít za vděk našimi maličkostmi.😉
Nová brána do hradu.Ve věži hradu hnízdí několik párů poštolky obecné. Měli jsme štěstí, že jsme je viděli a slyšeli. Zřejmě se jim nelíbila přítomnost lidí. 


Potkali jsme tu manželský pár tak v našem věku a dali se s nimi do řeči. Pán se pak pochlubil, že jeho prapředek pracoval na stavbě hradu. 

Fotka stejného místa před šesti lety a dnes. 


Na tomto kameni jsem tenkrát fotila panenku.
,
Šli jsme stejnou cestou jako posledně a došli k Roštejnské oboře. Více informací najdete zde: Roštejnská oboraBylo příjemné pohladit si leštěné místo na kameni vyhřáté sluncem. Kovové štítky se mi nedařilo nafotit, ale jako zrcadlo fungují dobře. 
Zmizely schůdky vedle brány. Turisté se asi do obory už nedostanou. Dál jsme šli opět podél plotu obory. Jeho délka je 4 917 m. Původní žulové sloupy použité při stavbě plotu mají velkou historickou cenu. Pohledy do obory přes oplocení. 

A jdeme zpět k hradu.

Tři fešáci. Borovná není od hradu daleko a tak jsme se jeli podívat na chalupu a pak jsme pokračovali dál. O tom příště.


22 komentářů:

 1. Růženko, krásná, jarní atmosféra a hrad připravený na zteč turistů.Jen se divím těm dvěma dřevěným panákům, že nemají batůžky, aby byli stejní s tvým manželem. Jiřina z N.
  to se ti povedlo moc!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nebo by si manžel mohl pořídit takový parádní klobouk.;-) Bylo tam krásně. Škoda, že pěkné počasí trvalo tak krátce.

   Smazat
  2. Růženko, krásné fotky z báječného výletu a pro mně opět seznámení s památkou, kterou neznám. Roštejn vypadá velice dobře a pokud se nám někdy v budoucnu povede opět zavítat na Vysočinu, určitě zavítáme. Moc se mi líbí to srovnání se stavem před a po rekonstrukci. Je to naděje a povzbuzení pro další památky.
   Měj hezké dny. 🍀

   Smazat
  3. Alenko, pokud to bude možné, tak se na Roštejn podívejte. Jsem zvědavá i na změny uvnitř hradu.

   Smazat
 2. Na Roštejně jsem byla a moc se mi líbilo. Je bezva, že jste mi to připomenula. Zdraví Iwka

  OdpovědětSmazat
 3. Růženko, vy jste teda cestovatelé. Určitě letos urazíte 100 jarních kilometrů. Zdravím ☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 4. Hezký fotky a vypadá to na parádní výlet ;-)

  OdpovědětSmazat
 5. Hrad po rekonstrukci vážně prokoukl, díky za procházku! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oprava hradu prospěla, jsem zvědavá jak to vypadá uvnitř.

   Smazat
 6. Hezké fotky z Roštejna! Chodíme tam každé léto s táborem z Řídelova. Moc pěkná vycházka :)
  Leník

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky. Ovšem ty znáš hrad daleko líp než já.

   Smazat
 7. Růženko, děkuji za zprostředkování parádního výletu. Hrad skutečně prokoukl, škoda, že se nemůže do obory.
  Měj příjemný den. Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Helenko, možná jsem před 5 roky měla překonat strach z divočáků a měli jsme se do obory podívat.
   Měj hezký den.

   Smazat
 8. Růženko, hrad a zámek vypadá v tomto období úplně jinak a je vlastně lépe viditelný než v létě, kdy jsou stromy olistěné. Škoda, že schůdky do obory zmizely. My jsem se tam mohli ještě nakouknout a moc se mi tam líbilo. I v oboře jsou naučné tabule o zvířatech. Sice jsme žádné nepotkali, i když jsme se chovali tiše. Na mapách vede přes oboru turistická značka a věřím, že tam nebyl žádný velký provoz, protože cyklisté tam s kolem nepolezou, motoristé jedou většinou na hrad a parkují před hradem. My jsme tam šli v létě v plné sezóně a cestou jsme nikoho nepotkali. Možná, že v tuto dobu, kdy jsou lidé nuceni trávit dovolené v republice, tam byli větší davy, a proto schůdky zmizely.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Docela mě mrzí, že jsme tam tenkrát nešli. Ale jak už jsem psala, bojím se divočáků. Důvod odstranění schůdků neznám.

   Smazat
 9. Růži, taky jsem si ten název spletla a myslela jsem, že jsem tenhle příspěvek už četla. Díky za další reportáž z výletu. Měj pohodový vstup do nového týdne.

  OdpovědětSmazat
 10. Růženko moc hezké fotografie. Škoda, že byl hrad zavřený. Znám ho vystoupala jsem i na věž, odkud je krásný výhled i na Telč. My jsme šli kolem té obory do obce Doupě a po turistické značce, přes Vanůvek a Volevčice do Telče pěšky. Byla to pořádná štreka. To ti tedy povím...Ale je tam krásně. děkuji za super podívanou a pro mě i vzpomínky ....a moc vám to oběma sluší.

  OdpovědětSmazat
 11. Hrad je pěkně opravený 👍 Mimochodem, nedaleko Turnova je zřícenina hradu Rotštejn, kdybyste si chtěli doplnit trio 😉 Tam jsem byla mockrát já 😇. Krásný výlet do Klokočských skal, paráda 👍

  OdpovědětSmazat

Děkuji všem za návštěvu a milé komentáře.