středa 4. března 2015

Panenky ARI

Dnešní povídání nebude moc dlouhé. Moje pátrání po historii výroby panenek ARI bylo dlouhé a moc informací jsem nezískala.

Panenky ARI určitě všichni znáte. Gumové panenky různých velikostí, které se u nás dodnes hodně objevují třeba na MMB nebo aukru a i jinde. Něco informací jsem zjistila. Panenky jsou značeny na zádech trojúhelníkem, ve kterém jsou tři velká písmena ARI. Co znamenají? Znamenají jméno August Riedeler. V roce 1864 založil Christian Riedeler porcelánku. Od něho ji v roce 1872 převzal jeho syn August Riedeler a založil firmu, ve které se kromě jiného vyráběly i porcelánové panenky a hlavy. V roce 1930 se zde vyráběly i celuloidové panenky. V dobách bývalé NDR zde byly vyráběny gumové panenky, ale i gumové figurky indiánů a kovbojů.


To jsem nevěděla, že firma vyráběla i tyto figurky, zase jsem o něco chytřejší.


Další indián.Na ukázku i figurky kovbojů.


Tak toto je celá skupinka mých panenek ARI. Další dvě do ní brzy přibudou.Tato je zatím poslední panenkou od ARI, je ještě nevybalená.


Malinké panenky byly určeny do domečků pro panenky.


Tato blonďatá panenka patřila mojí švagrové. Křesílka určitě mnohé znáte. Byla to souprava dvě křesla, lavice a stůl. Já mám bohužel jen ta křesílka.
Pár dalších informací si můžete přečíst na blogu sběratelky panenek, Ivany Filipové http://barbie-ivanafilipova.ic.cz/panari.htm.
Za případné nepřesnosti se omlouvám.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji všem za návštěvu a milé komentáře.