sobota 12. června 2021

Do města, kde žijí čápi

Uhodnete kam jsme to dnes jeli na výlet?  Protože jsem nedávno o čápech psala, tak pro vás určitě není problém poznat, že jsme jeli do Třebíče. Včera jsem se pořád nemohla rozhodnout kam pojedeme a ráno mě napadlo, že bychom mohli jet do Třebíče. Už jsme tam pár let nebyli a nedávno jsem někde četla informaci, že v Třebíči mají větrný mlýn. Bylo rozhodnuto o cíli naší cesty. 


Oba bychom se museli hodně sehnout, ale do mlýna je ještě jeden vchod. Bohužel ještě bylo zavřeno, tak snad někdy příště. 
V Třebíči je větrný mlýn holandského typu. Nikdy nesloužil ke mletí obilí, ale sloužil k mletí třísla pro koželužské dílny v Borovině. Později byl využíván k bydlení. Nyní je mlýn po rekonstrukci a uvnitř je expozice týkající se mletí třísla a koželužství. Hřídel a lopatky byly ručně vyrobeny z dubového dřeva.

Následovala procházka ulicemi židovské čtvrti. O historii této části města, která je chráněna statutem Světového dědictví UNESCO si můžete přečíst zde: Zámostí.Pohled na řeku Jihlavu, která Třebíčí protéká. Vždycky mě lákají úzké uličky a zákoutí, tak se pojďme podívat. 
Přední synagoga, je jedna ze dvou zachovalých ve městě. Od 50.let slouží Církvi československé husitské. 

 

Stinná ulice, myslím, že ten název jí sedí. Zadní synagoga, více informací najdete opět zde: Zadní synagoga. Uvnitř jsme už byli a dnes bych to v respirátoru asi nedala. Bylo dusno a nebylo mi nejlíp. Tak jsme šli dál podél řeky. Fotografií mám víc, ale to někdy příště. 


U řeky roste obilí, už jste to někde ve městě viděli? Stará tovární budova je přeměněna na byty. 


A tady jsou čápi, které jste už viděli 

V Třebíči probíhá revitalizace Karlova náměstí. 


Tady jsme si dali oběd. 


Našla jsem kamínek, ale jen jsem si ho vyfotila.Mezi hromadami dlažebních kostek je vidět krásné domy. Pohledem na komín s čápy se s Třebíčí rozloučíme. Domů jsme ovšem nejeli, ale o tom až příště. I tak je fotek až, až. 31 komentářů:

 1. Krásný výlet. Zdraví Iwka

  OdpovědětVymazat
 2. Růženko, v Třebíči jsem byla dvakrát, ale mlýn jsem neviděla a dodnes jsem o něm neměla tušení.My jsme byli u baziliky a v židovské čtvrti a na židovském hřbitově a na náměstí a pak se jelo dál.Takže jsem díky tobě zase o malinko chytřejší.Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřinko, v bazilice jsme před lety také byli, zámek se tehdy opravoval. Zajímal mě hlavně větrný mlýn, protože jsem žádný neviděla.

   Vymazat
 3. Také bych se ráda na větrný mlýn podívala osobně. V naší blízkosti se ale nějak nevyskytují.. Tak mě těší vidět ho u Tebe. Židovská čtvrť je také moc pěkná. A navíc čáp na komínu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, židovskou čtvrť jsme zdaleka neprošli celou. Třebíč není daleko a chtěla bych navštívit kamarádku, která je teď v lázních, tak se tam ještě určitě podívám.

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Napsala jsem hroznou hrubku a proto komentář smazala.
  Vodní mlýn je kouzelný.Jednu dobu byly mlýny cílem našich výletů.Škoda,že další jsou už hodně daleko.
  Třebíč je krásná,já města nemusím,ale pokud už tam jsem,tak mě lákají takové krásné uličky,jako jsi nafotila.Je hezké,že jste se podívali i na čápy.
  Růženko,měj hezkou neděli

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle videa jsme viděli, kde se komín asi nachází a tak jsme ho lehce našli. Mám ráda menší města, kde jsou právě takové uličky a různá zákoutí.
   Měj hezký den.

   Vymazat
 6. Růženko, Třebíč mám moc ráda - jak židovskou čtvrť tak baziliku naproti přes ulici. Jak vidím podle tvých fotek, hezké bude nakonec i náměstí.
  Kolem mlýna jsme několikrát jeli, ale naprosto nebylo kde zastavit.
  Měj hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Parkovali jsme v ulici, která vede k mlýnu. Na fotce je to vidět. Tak se tam třeba příště zastavíte.
   Měj krásnou neděli.

   Vymazat
 7. Růži, další krásný výlet. V Třebíči jsem byla, ale už je to dávno, ani si to nepamatuju. Měj pohodovou neděli.

  OdpovědětVymazat
 8. V Třebíči jsme jen přestupovali a tak znám jen autobusové nádraží., je to moc pěkné město. Ten větrný mlýn se mi líbí a je fajn, že je přístupný veřejnosti, i když v omezeném čase a že se v některou neděli otáčí i jeho lopatky. Čápi na komíně jsou skutečnou ozdobou a důkazem, že je to město zdravé a příjemné. Úzké uličky měst mám také ráda. Dýchají historií. Obilí v menších městech se objevuje. U nás také roste na některých místech a pamatuju si, že v Kyjově na Jižní Moravě ho měla tchýně u činžáku na dvorku nebo zajrádce. Dříve rostlo obilí na více místech, než ho vytěsnila řepka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme viděli obilí ve městě poprvé a líbí se mi jak roste podél řeky. Na čápy se podívám téměř každý den, včera na ně pršelo, až mi jich bylo líto.

   Vymazat
 9. V Třebíčí jsem nikdy nebyla, jezdí tam sestra na hřbitov manželovi. Je to pěkné městečko.

  OdpovědětVymazat
 10. Bydlet ve mlýně, to musel být zážitek! 😊

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ano, docela bych ráda viděla, jak to tam vypadalo.

   Vymazat
 11. Takové obilíčko u nás ve městě roste na více místech, tedy normálně. Kamínky také někdy fotím, ale většinou nechávám. V Třebíči jsem nebyla, je to od nás daleko. Ten mlýn vypadá moc pěkně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si někdy kamínek vezmu a někdy ho nechám na místě. Včera jsem viděla děti jak kamínky hledají a i proto jsem ho tam nechala.

   Vymazat
 12. Moc pěkná prohlídka Třebíče. Samozřejmě mě zaujal větrný mlýn, ale moc se mi líbí i v úzkých uličkách a obdivuji krásně renovované domy. Díky, nikdy jsem tam nebyla 🌸

  OdpovědětVymazat
 13. Moc zajímavý výlet, ty uličky jsou kouzelné :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Moc hezký výlet jste si zase udělali. Třebíč vůbec neznám a tak děkuji za hezkou a zajímavou podívanou. Krásné dny Růženko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem Ti mohla Třebíč trochu přiblížit.
   Měj pěkné dny.

   Vymazat
 15. Úžasné fotky <3 Ten veterný mlyn. Nádhera :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Díky za hezkou procházku a zajímavé info, o mlýnů jsem neměla ani ponětí...

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu a milé komentáře.