čtvrtek 13. srpna 2020

Staré versus nové

Včera mě inspirovala Vendy, když ve svém článku měla i fotografii přístavby muzea v Litomyšli. Vzpomněla jsem si, že nedávno vznikla i v našem městě jedna přístavba. Šla jsem si dnes do zásilkovny pro balíček a tak jsem měla možnost vše nafotit. 
Vezmu to od začátku.
 Na počátku 20.století byla postavena novobarokní budova v níž byl Krajský soud a jihlavská věznice. V 50 letech se tu bohužel konaly i politické procesy a na vězeňském dvoře se prováděly exekuce. 
V roce 1959 byl v budově otevřen Pedagogický institut, jeho trvání nemělo dlouho dobu. Od roku 1967 - 1994 v budově působila brněnská Vysoká zemědělská škola a byl tu i dívčí internát. 
V roce 2004 zde byla zřízena Vysoká škola polytechnická, je jedinou veřejnou vysokou školou v Kraji Vysočina.
Navíc je mi tato budova i blízká, protože jsem bydlela hned přes ulici. V té době tam už byla
 vysoká škola, ale vždycky se říkalo "u soudu". 


Vila, kterou pro svou rodinu na počátku 20.století postavil architekt Arthur Corazza a kde jsem s rodiči o mnoho let později bydlela. To už byla docela jiná doba.Hned přes ulici je jihlavské autobusové nádraží. Začalo se stavět v době, kdy jsem začala chodit do školy a v roce 1967 bylo otevřeno.Mezi autobusákem a vysokou školou vede chodník.


Ze starého oplocení zbyl jen kousek. 

Zhruba před dvěma roky začala rekonstrukce výukového centra v severním traktu budovy bývalého soudu a zároveň byl přistavěn nový přednáškový sál. 


Jsou tu nově vysázené moje oblíbené katalpy.Výukové centrum bylo otevřeno v únoru letošního roku. Já šla kolem nové přístavby poprvé a přiznám se, že mám smíšené pocity. Je dobře, že zmizela vysoká zeď, která oddělovala bývalý vězeňský dvůr od ulice. Jako se mi nelíbí Prior ve středu historického náměstí, tak se mi ani nelíbí tato přístavba. Můj muž to nazval hrůzou. U školy je pomník věnovaný památce politických vězňů z 50 let, kteří tu byli popraveni. 


Poslední fotografie je internetu. Chtěla jsem najít nějakou fotku, která by zachytila celou čelní stranu budovy, což můj foťáček neumí. Ovšem takovou, která by se mi líbila, jsem nenašla.
Jsem zvědavá na vaše názory. Povedlo se spojení nového architektonického stylu se starým?

34 komentářů:

 1. Vila, ve které jste bydleli se mi líbí moc. Jako malá holka jsem vždycky toužila bydlet ve vile, ale bylo to jen přání, přes 40 let bydlím v paneláku.
  Nová budova sama o sobě se mi líbí, ale nějak mi nejde dohromady s tou starou architekturou. Zdravím ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, vzpomínám na dětství ráda, měla jsem tu kamarády a bylo to moc prima. Ovšem co se týká samotného bydlení, náš byt byl velký a studený. Byly tu vysoké stropy a silné zdi a místnosti se nedaly pořádně vytopit.
   Souhlasím, samotná nová budova je zajímavá, ale s tou starou neladí.

   Vymazat
 2. Růženko, já ti nevím, neb tomu nerozumím, ale jsou místa, kde naroubovali nové na staré a to mi moc nesedí. Proti moderním stavbám nic nemám, ale jak kde.Třeba na Karlově náměstí v Praze je barák, který se mi tam nelíbí.Kov a sklo a krabice.
  Díky za nakouknutí k vám do Jihlavy. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 3. Růženko, tento kraj vůbec neznám. Tak děkuji za seznámení. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. To bílé mi trochu připomíná košíček na Raffaello, ale celkem mi budova nevadí.
  Hezký večer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, zajímaly mě názory ostatních.
   Přeji hezké dny.

   Vymazat
 5. Růženko, děkuji za procházku Jihlavou z konce, který neznám. Nové přístavby většinou vyvolávají emoce, až čas ukáže, jestli to byl správný směr...
  Přeji příjemný den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, asi máš pravdu. Ještě se do této části města vrátím.
   Měj pěkný den.

   Vymazat
 6. Růži, díky za další procházku Jihlavou, kterou vůbec neznám. Vila v úvodu je nádherná. Měj pěkný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, děkuji. Jsem ráda, že se Ti vila líbí, kdysi měla fasáda jinou barvu, teď září žlutou.
   Měj se hezky.

   Vymazat
 7. Tak zase kousek Jihlavy jsi nám sem dala. Přístavba sama o sobě je určitý nápad, ale to spojení s tím ,,starým" mi jaksi moc dohromady nejde.
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 8. Přístavba mi vzhledově ani nevadí a nezdá se mi tak hrozná, naopak docela pěkná. Po staletí rostlo nové vedle starého, baroko vedle gotiky. Město má být živý organismus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přístavba není špatná, ale nejde mi dohromady s původní budovou. Ale samozřejmě, že to každý vidíme jinak.

   Vymazat
 9. Podle mne jde o zvyk. Pokud máš něco zažité, jseš na to zvyklá v určité podobě a ona se nějak změní, vždycky je to zvláštní. Někdo to nese těžko, někdo to vstřebá hned. Mě se to líbí, i když i já mívám někdy k různým přístavbám, dostavbám nebo přestavbám ve výsledku skeptická, některé nakonec akceptuju ale některé mi vadí stále. Ale je fakt, že pro lidi žijící v době kdy vládla gotika by také baroko bylo nezkousnutelné a přitom dnes vidíš spousty zámků kde se styly prolínají a líbí se nám to. Hluboká je pro mnoho lidí symbolem gotiky. Jenže to není vůbec pravda, původně byl zámek barokní a až v letech 1840 - 71 získal svou novogotickou podobu. Architekura má prostě své a všem se prostě nelíbí všechno....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, na něco si zvykneme, na něco ne. Na výše zmiňovaný Prior si asi nikdy nezvyknu. Zažila jsem Krecl, který na náměstí patřil. Někde se styly prolínají, vidíme to, třeba na zámcích, které byly přestavěny z původních hradů a kde se třeba styly prolínají. Ale tam nám to nepřijde nepatřičné.

   Vymazat
 10. Mě to přijde zajímavé. Nevím to spojení staré s novým, ale ta nová je zajímavá. Vila moc pěkná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přístavba sama o sobě je zajímavá, ale její spojení s původní budovou se mi nezdá moc šťastné.

   Vymazat
 11. Když jsem viděla obrázek vily, byla mi hodně povědomá. Vždy se mi líbila.
  O něco méně vábná byla ulička kolem plotu za nádražím. Už si ji moc nevybavuji, tím méně její konec.
  Teď se mi v novém hávu líbí. I budova přístavby je hezká. Časem si na spojení moderní architektury se starou zvykneš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Znovu si prohlížím fotky a nejsem si jistá, že si zvyknu.
   Děkuji za návštěvu i komentář.

   Vymazat
 12. Podařilo se ti pěkně zachytit starý a nový architektonický styl. Já si vybavuji pouze autobusové nádraží. Byly jsme s kamarádkou navštívit spolužačku z vysoké, tak jsme tam někde dělaly permoníky, navštívily jihlavskou zoo a pak jsme jely do Polné, kde kdysi tatínek kamarádky dělal ředitele.
  Já jsem v Jihlavě několikrát hrála tenis. Jihlava je pěkné město.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji a jsem ráda, že se Ti naše město líbí.
   Měj pěkný den.

   Vymazat
 13. Ďakujem za ďalší kúsok Jihlavy. Musím sa priznať, že nová prístavba by sa mi páčila, ale asi niekde úplne inde. K pôvodnému štýlu pre mňa vôbec neladí a páčia sa mi tam len tvoje obľúbené stromčeky. Snáď ma nikto neukameňuje :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se na Tebe nebude nikdo zlobit. Mám stejný názor.

   Vymazat
 14. Moc se mi líbí ta úvodní vila. Je moc krásná a je dobře, že je opravovaná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Libuško, vila byla po roce 1989 vrácena rodině Kalouskových, kteří ji pak prodali realitce. Nyní je v soukromých rukách. Jsem ráda, že je udržovaná.

   Vymazat
 15. Povedená přestavba i nová budova je moc hezká. Bydlení ve vile muselo být zajímavé, vila vypadá, jako kdyby byla pro dvě rodiny. (Dvojdomek)
  Přeji fajn víkend. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dášo, to by byl hodně velký dvojdomek. V době, kdy jsem ve vile bydlela, tak v ní bylo 8 bytů.
   Měj hezkou neděli.

   Vymazat
 16. Krásné fotografie a zajímavé budovy. Děkuji za hezkou podívanou.

  OdpovědětVymazat
 17. Ta vila je krásná, dobře udržovaná. Procházka hezká, budova školy taky hezky udržovaná. Ale já to staré s novým moc nemusím. Na fotkách se mi to moc nelíbí. třeba naživo by to bylo jinak ;-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu a milé komentáře.