čtvrtek 3. září 2020

Zahrádka

 Možná zklamu ty, kteří čekali článek o zahradě. Zavedu vás na místo, které pro mně bylo donedávna neznámé. Na sobotu jsme si naplánovali výlet do Ledče nad Sázavou, chtěli jsme se podívat na hrad, kde jsem ještě nebyla. Shodou okolností tam jeli i naši mladí s dětmi. Měli jsme se s nimi sejít až na místě. Člověk míní a můj muž mění. Jen tak mezi řečí prohodil, že se ještě zajedeme podívat na zahrádku. Netušila jsem o jaké zahradě je řeč. Pár kilometrů před Ledčí odbočil na malé parkoviště a teprve tam jsem se dozvěděla, proč jsme tu zastavili. Manžel poslouchá Český rozhlas Vysočinu a tam se dozvěděl informace o zaniklé vesnici jménem Zahrádka, která je asi 8 km od Ledče nad Sázavou. První zmínka o vsi Zahrádka pochází už z roku 1219. Více informací naleznete zde 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zahr%C3%A1dka_(Horn%C3%AD_Paseka). Historie obce Zahrádka se psala dlouhá staletí. V roce 1969 vláda rozhodla o likvidaci obce z důvodu budování vodní nádrže Želivka. V roce 1976 byla obec zbořena a zbytky připojeny k Dolnímu Městu. V roce 1990 se odtrhla Horní Paseka pod níž dnes zbytky obce spadají. 
   Nikdy jsem nebyla na místě, kde po staletí žili lidé a toto místo pak zaniklo.  Pojďme se tedy podívat.


 

Pršelo a tak musel muž vytáhnout apartní deštník, který vozí v autě. Z obce se dochovalo náměstí a jedna z mála budov kostel sv.Víta.

O jeho historii si můžete přečíst tady https://www.kostel-zahradka.cz/cs/o-kostelu/historie.

V roce 2001 byl založen spolek Přátelé Zahrádky. Je to neziskové sdružení občanů,kteří se snaží o záchranu památek a oživení obce Zahrádka. A to hlavně kostel sv.Víta, kde jsou cenné nástěnné malby. Také se tu konají během roku různé akce jako je tradiční pouť, hradozámecká noc, adventní koncerty a komentované prohlídky. A také svatby.

 A my měli opět štěstí, že se tu v sobotu konala svatba. Paní, která je na fotce, nás upozornila, že se ještě můžeme jít podívat do kostela než se svatebčané sejdou. Samozřejmě jsme toho využili.

Schody kostela, krajinu i všechny příchozí zkrápěl déšť a já si říkala, že novomanželům prší štěstí. 
Na zdech jsou vidět vzácné malby ze 14.století, které se podařilo zachránit.

 Také se podařilo zrestaurovat krásná vitrážová okna. To vše díky spolku Přátelé Zahrádky.Chvíli mi trvalo než jsem přišla na to, jak okna nafotit, aby vitráže byly pěkně vidět. No, pořád se učím.


Nedalo mi to a musela jsem vyfotit i dobroty, které byly přichystané pro svatebčany.

Vodní nádrž Švihov. Dámy, musím vám prozradit, že pán na fotce byl fešák. 😉
Další dvě budovy, které tu zůstaly, patří Povodí Vltavy, které tu má sádky. 


V první vile je byt. Jak jsem se to dozvěděla? Když jsem pátrala po informacích o městečku, tak jsem našla i stránky spolku Přátelé Zahrádky a pak jsem zavolala jedné paní ze spolku a poprosila o pár informací. Navíc má můj muž kamaráda, který se tu narodil. 
Tady jsou sádky.
 

                          Dochoval se i hřbitov, bohužel cesta je přehrazená plotem a nedalo se jít dál.                             
Informační tabule na parkovišti.


Přidat popisek
Pohled na kostel sv. Víta z druhé strany vodní nádrže. Foto jsem si půjčila ze stránek spolku. 
Dnešní článek je dlouhý, omlouvám se. Ale myslím si, že takové místo stojí za poznání. Měla jsem smíšené pocity, myslela jsem na ty, kteří museli před lety opustit  své domovy. Jejich rodiny tu třeba žily po generace a oni museli toto místo opustit a určitě to bylo moc těžké. 


Jedeme dál směr Ledeč na Sázavou.
Ještě poznámka, dnes jsem poprvé pracovala v novém nastavení blogu a pořádně jsem se s článkem natrápila. Hlavně úvodní odstavec je takový neučesaný. Tak prosím o shovívavost, já se to snad naučím. 


25 komentářů:

 1. Růženko, srdečně tě zdravím. Za tento článek jsem ti moc vděčná a děkuji. Večer to pořádně prostuhuji. Do Ledče a Světlé n.S. jezdíme dost často, manžel pochází odtamtud a navštěvuje to tam moc rád. O Zahrádce vím také z telky nebo rádia, už dlouho a zatím se nezadařilo tam zajet a podívat se.Tak jsem se tam dostala díky tobě! Chvála blogům.
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřinko, moc děkuji za Tvůj komentář. Třeba se tam zajedete i podívat. Také děkuji za existenci blogů, už jsem díky vám zkušenějším cestovatelům poznala spoustu krásných míst.
   Měj se hezky.

   Vymazat
 2. Netušila jsem, že je u nás městečko s takovým názvem. Ta vitráž je opravdu pěkná, fotky se vám moc povedly :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem ráda, že jsem přinesla i pro vás něco nového.

   Vymazat
 3. Před několika lety jsme se tam také byli podívat, protože jsme na kostel sv. Víta také trochu přispěli. Tenkrát byl ještě zavřený, protože oprava teprve začínala. Díky za připomenutí ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, také přemýšlím, že bychom nějakou korunou přispěli. Kostel si určitě zaslouží i další opravy.
   Měj se hezky.

   Vymazat
 4. Pěkné místo. Zaniklých obcí je hodně, třeba i ve Vojenském prostoru Libavá a také se o některé starají. Byla jsem tam kdysi dávno s kamarádem, ale už si moc nepamatuju. Preji hezký den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vím, že hodně obcí zaniklo z různých důvodů, ale byla jsem na takovém místě poprvé.

   Vymazat
 5. Pěkné fotky, pěkná Zahrádka. V Ledči nad Sázavou jsem kdysi byla. Netušila jsem, že v blízkosti je takové kouzelné místo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, také jsem netušila, že je v blízkosti Ledče nad Sázavou tak zajímavé a kouzelné místo.

   Vymazat
 6. Kouzelné místo, Růženko! Musí být hezké bydlet v Zahrádce!
  Měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, mně se ta vila moc líbí. Klidně bych tam bydlela, je tam klid a kolem jen příroda.
   Přeji pěkný den.

   Vymazat
 7. Růži, opět jsem si díky tobě rozšířila obzory. Díky za reportáž a krásné fotky. Měj pěkný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, i já jsem si rozšířila obzory. Ráda objevuji taková místa.
   Měj hezký den.

   Vymazat
 8. Zajímavý článek i místo. Tady v pohraničí je takových vesnic také dost. Hezké fotografie i popis.Krásné dny Ti přeji..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, moc děkuji. Včera jsem si vzpomněla, že jsem jako dítě byla s mamkou ve Vimperku u jejího bratránka. On byl voják z povolání a dobře znal okolí města. Vzal nás na procházku a po cestě jsme procházeli místem, kde byla kdysi vesnice a kde zůstaly jen ovocné stromy.

   Vymazat
 9. Růženko, děkuji za pěkný výlet. Fotečky jsou moc hezké, velmi se mi líbí vitrážová okna v kostele.
  Měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, děkuji. Ta vitrážová okna jsou nádherná, je moc dobře, že se je podařilo zachránit.
   Mj se hezky.

   Vymazat
 10. Zajímavé místo. Rozšířila jsi mi moje obzory vědění :-).
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 11. Tak já stále ještě pracuji a vytvářím články ve starém nastavení, až ho na konci září vypnout, budu se potit nonstop :-)
  Mí rodiče museli v 69 odejít ze svého rodiště a moje máma si na severu nikdy nezvykla, neměla to tu ráda a tesknila po Moravě. Proto z vlastního života vím, jak nesnadné je opustit své místo.
  Příjemný výlet za poznáním historie, myslím, že si pozornost zaslouží.

  OdpovědětVymazat
 12. To je hezké, že se kostel využívá na svatby a koncerty, tak Zahrádka ještě žije :)

  OdpovědětVymazat
 13. Ešte som na takomto mieste nebola, ale je to veľmi zaujímavé. Zrovna nad tým vysťahovaním som sa nedávno zamýšľala, v TV dávali nejakú reportáž tiež o nejakej priehrade, ktorá vznikla zatopením niekoľkých dedín, dokonca, keď klesne hladina, vidieť kríž z kostolnej veže. Neviem si predstaviť, že by som sa musela vysťahovať násilím. Trebárs, že by môj prapradedko postavil dom, bývali by tam celé generácie a zrazu: Na, choďte...
  Každopádne spolok krásne zreštauroval vitrážové okná a ty si ich nádherne odfotila. Inak, máte nejako šťatie na tie svadby :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Růženko, tahle procházka byla pěkná a dojemná. Fotografie jsi nafotila dobře, zvlášť ta okna a ten kostel z druhé strany.

  OdpovědětVymazat
 15. Nejdřív jsem si říkala, proč vesnici rušili, když je nezatopili, pak jsem pochopila. Rozhodně zajímavé místo...

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu a milé komentáře.