čtvrtek 29. července 2021

Zase ta Jihlava

 V úterý dopoledne jsem musela jít do města nechat si vyměnit baterii v telefonu. Pán v prodejně mi řekl, že to bude za hodinu hotové a tak jsem se šla projít po městě. A něco jsem pro vás nafotila.


Krásná hortenzie za plotem si říkala o fotku. 


Dům mého dětství. Třídílné okno nalevo a řada malých okýnek patřily našemu bytu. Ta malá okénka nejsou moc vidět přes živý plot. 


Park u zimního stadionu.Brána Matky Boží. Kousek od ní na levé straně je cukrárna U Brány, kde mají výborné zákusky, hlavně můj oblíbený Jovo dort.  

Konečně před kostelem Nanebevzetí Panny Marie nestálo žádné auto a já ho mohla vyfotit. Moc se mi to nepovedlo, vypadá jak šikmá věž v Pise. 

Bylo otevřeno a tak se můžeme podívat dovnitř.V této boční části kostela bývá o vánočních svátcích postaven krásný Betlém.Maruško, teď pokaždé, když vejdu do kostela myslím na to, abych pro Tebe vyfotila varhany. 
Byla jsem v kostele sama, ticho bylo téměř posvátné. A na koho jsem v těch místech vzpomínala? Na moji milovanou babičku Marii se kterou jsem jako malá do kostela chodila. Pak jsem se vydala ulicemi, kde byl stín, k dalšímu kostelu.

Prior, někomu se líbí, ale většina těch, kteří pamatují soubor starých domů Krecl, to vidí jinak. Po opravě domů jsme tu mohli mít takový Špalíček jako má Cheb. Škoda, že se tehdejší rozhodnutí mocipánů nepodařilo zvrátit. 


Našla jsem starou fotografii kde je ještě Krecl. 


Stánky s rychlým občerstvením jsou na jihlavském náměstí už roky. V příštím roce plánuje vedení města revitalizaci náměstí a dřevěné stánky by měly být zbořeny. Někteří občané s tím nesouhlasí a sepsali petici za zachování stánků na náměstí. 


Kašna Amfitrité, pozdně barokní kamenná kašna. 


Nejužší ulička v Jihlavě byla roky nepřístupná. V roce  2017 v ní vedení města zřídilo galerii s názvem Nonstrop. Šla jsem těmito místy poprvé a ne všechno, co jsem viděla, se mi líbilo. Vám ukážu to hezké. 
Brankou na druhém konci uličky projdeme do Lazebnické ulice a uvidíme kostel sv. Jakuba Většího. 


Do něj se podíváme příště. 21 komentářů:

 1. Růženko, v rychlosti:
  dnes jsi mi hodně kápla do noty, Krecl byl lepší, než to monstrum.
  Fotky úplně podle mého gusta, stánky bych nechala zbořit a udělat jiné, hezké, aby ladily s duchem města, Jihlava by mohla mít na víc.A kolem hradeb něco na oživení, nějaké stylové osvěžovny, něco pro maminky s dětmi?
  Hortenzie výstavní! Zdravím Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krecl byl určitě lepší. Jinak jsou na náměstí krásné historické domy, škoda, že tam Krecl nezůstal. Kolem hradeb by se možná osvěžovali i bezdomovci.
   Hortenzie byla nádherná, ve skutečnosti byla modrá barva o něco tmavší.

   Vymazat
 2. Zase moc pěkné fotky, ale dneska vede ta nádherná hortenzie. Ta je fakt parádní 👍

  OdpovědětVymazat
 3. Ráda jsem se podívala, ale hodnotit město (stavby) nemohu, byli jsme v Jihlavě jen jednou (nepočítám kdysi dávno studentskou exkurzi), při návratu z Čech jsme se zastavili na dvě noci v hotelu u náměstí a trochu to město prochodili. Vlastně i jihlavské podzemí, tam je takový okruh s průvodcem. Tehdy se mi nejvíce líbilo, že v podvečer hrála na náměstí hudba a lidé tam tančili. ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, hezké vzpomínky. Teď jsou komentované prohlídky i v kostele a na věži sv.Jakuba.

   Vymazat
 4. Do Jihlavy bych se podívala ráda.Je tam hodně zajímavostí.Vnučka tam jede v neděli na trénink,ale veze ji dcera.Třeba příště.
  Měla jsi štěstí,že byl kostel otevřený,je moc krásný.Také jsme se sestrama chodily s babičkou do kostela.
  Já města moc fotit neumím,mám problém s lidma a auty.Dnes jsem udělala vyjímku,řekla jsem si je to město a lidé a auta k němu patří.Ještě jsem na fotky nekoukala,jak to dopadlo.
  Růženko,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se při focení ve městě snažím, abych neměla v záběru lidi, ale někdy to bez nich nejde. O autech ani nemluvím.
   Měj hezké dny.

   Vymazat
 5. Růži, opět jsi nafotila Jihlavu jinak a opět krásně. Ráda jsem se prošla s tebou. Měj pohodový den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, snažila jsem se ukázat i něco jiného než většinou vidí turisté.
   Měj hezký den.

   Vymazat
 6. Tak tohle je Jihlava, kterou znám. Děkuji za aktuální fotky a přeji hezký den, Jiřinko. Helena

  OdpovědětVymazat
 7. Díky za hezkou procházku Jihlavou :) mně se upřímně ten Prior na náměstí nelíbí...
  Leník

  OdpovědětVymazat
 8. Lenko, děkuji. I mně se Prior nelíbí, já ještě pamatuji Krecl.

  OdpovědětVymazat
 9. Růženko, takovouhle hortenzii bych chtěla mít doma...Hezká procházka s Tebou městem, které neznám. Jen jsme tudy projížděli na návštěvu. Zdraví Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lenko, ta hortenzie je nádherná. Jsem ráda, že se Ti v Jihlavě líbilo. Třeba příště zastavíte a projdete se městem. Můžete navštívit i ZOO, je od středu města kousek.
   Měj hezké dny.

   Vymazat
 10. Sousedka letos měla taky takhle krásnou hortenzii, mě bohužel onrzla 😔 Pěkná procházka, mám ráda kostely a vitrážova okna přímo miluju 😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vitrážová okna jsou nádherná. Nefotila jsem všechna okna, tahle jsou jen na ukázku.

   Vymazat
 11. To jsou zajímavé fotky. Zrovna včera jsem šla u nás přes Malostranské a říkala si, jak jsem zastaralá, když mi tam chybí stánek s párky, který zrušili, aby "nehyzdil". Vlastně mi ty stánky chybí i na Václaváku, prostě tam patřily a jsou fuč. Moc se mi líbí nafocená okna i ta galerie v uličce. Moc ráda se s Tebou takhle virtuálně procházím.

  OdpovědětVymazat
 12. Hortenzia nádherná <3 Kostol úžasný a ten organ, no to je moje. Už som si všimla, že ich fotíš viac, ale až teraz som zistila príčinu :-D Tá úzka ulička sa mi páči, aj keď chápem, že nie všetko bolo oku ladiace.

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu a milé komentáře.